Описание
Това е история за феи, джуджета, гномчета и тролове. А тук-таме се промъква и по някой таласъм… Съвсем сериозно! Цялата тази банда, накуп, се нарича „малките хора”! (То тролите не са от най-нисичките, ама… нейсе!) Те живеят в един свят със седемдесет и седем малки луни и пеещи водоскоци, който се намира на улица „Грънчарска” №77. Това е улицата накрая на града. Там където вече има само огромни заводи. И всичките огромни заводи изглеждат толкова еднакви, че спокойно могат да са – един огромен завод. Всичките? Е, добре… не всичките! Между заводите се гуши и работилницата на госпожица Елза. Старата госпожица живее все още тук. А до работилницата се издига и големият завод на младия господин Бешков. Младият господин се измъчва от тайна страст, той отчаяно иска да стане Майстор на феи. И в една патладжанено лилава вечер, чудото става. С намесата на лош магьосник, господин Бешков се превръща в малък фейчо. Фейчото Бешко влиза в работилничката на старата госпожица Елза и приключенията в Света на феите започват. Любов, битки и нови приятелства помагат на Бешко да постигне целта си и дори да си отговори на въпроса: Кога можем да наречем нещо, над което сме работили, изкуство и кога не можем?
Книгата има също номинация (след национална селекция/кратък списък от трима души/) за Националната награда „Христо Г. Данов“ за 2018 година.
Ревюта
-
Амаиро
Леле мале…
Не бях чела детска книга от много много време. „Магьосникът от Оз“ ме дебне от година, но аз все отлагам и си намирам причини да не я чета, обаче не успявам да се измъкна от детските книги и първата, която започнах с удоволствие, бе точно „Майстори на феи“ на Весела Фламбурари.
-
Книжен Петър
Чудесата нямат край, бих казал след затварянето на последната страница. Ако не сте чели книга на Весела Фламбурари, веднага да наваксате този пропуск! И не се обръщам само към децата. Световете в книгите ѝ са наистина вълшебни и нищо не ги ограничава. „Майстори на феи“ („Upper earth books / Горната земя“, 2017) е детска книга, но ако човек се замисли, разбира, че е предназначена за всички читатели, без ограничение във възрастта.
-
Александър Драганов
Основен двигател на проекта [Upper Earth Books] е Весела Фламбурари, самата тя също талантлив писател, но поради култура и възпитание не съм забелязал да бие тъпан за уменията си, както е модно у нас. Затова и нейната книга “Майстори на феи” ме изненада. Очаквах нещо миличко в стила на Сънчо, а получих великолепна приказка, която става както за малки, така и за големи, а в нея има малко от Толкин, малко от Туве Янсон и много от Андерсен, като всичко това е забъркано по такъв начин, че накрая да се получи Весела Фламбурари.
-
Anna Hells
Помня онези специални детски времена, в които фантазията ми не знаеше ограничения и виждаше светове във всяка особена пикселизирана шарка на фототапета (да, да, беше модерно пък), във всяка странна шевица на килима или не особено добре направен шев на дреха, като атропоморфизирах почти всяко скупчване на сенки и цветове в добри феи, зли магьосници и смели принцове и принцеси, търсещи истинския си път и съдба. На ум съм написала вероятно поредица, съперничаща си по обем с Енциклопедия Британика, и чак когато попаднах на Килимените хора на Пратчет, разбрах, че в това си приключенстване по гъливерски не съм сама, и сме повече тези, дето виждаме паралелни светове, надничащи зад стръкчето мушкато на терасата. Или в лехите с ягоди на една специална градина…
-
Книжни Криле
Не е лесно човек да прочете хубава история и после да си мълчи като пукал, вместо да хукне възторжено да разкаже на света свежи впечатления от новото си книжно откритие. А и защо ли би си мълчал? Е, защото за някои ревюта си струва да издебнеш подходящия момент, а какъв по-подходящ от рождения ден на автора!