Мина и магията за предсказание

Мина и магията за предсказание

Заглавие: „Мина и магията за предсказание“.
Автор: Весела Фламбурари
Художник на корицата: Питър Ким
Издателство: ИК“MBG Books“
Жанр: Фентъзи, детска литература
Корична цена: 9.90 лева
Меки корици
Брой страници: 286
Дата на издаване: 01. 2016
ISBN: 978-954-2989-82-0

а) Весела Фламбурари за своите книги за „Мина“:
Всички хора имаме особена нужда точно от магични, фантастични светове. Всъщност тази необходимост понякога просто витае във въздуха. По традиция героите и световете във всяко фентъзи са много. Изискване на жанра. Когато фентъзито е за най-малките, световете са по-семпли. Но световете на Мина са по-сложни и са цели три. Дори и времето в тях е толкова различно. Всичко започва на нашата Долна земя, в нашето време. После случките продължават във втория свят, това е Горната земя… Там владее приказното Средновековие или магиите, мечовете и магьосниците. А третият свят е светът на приказките от Горната земя. Там времето е митично-космическо. Дворецът в Балчик е връзката между Долната и Горната земя. Дворецът е зимен, красив и тайнствен. А на горната земя историята се развива в една империя, наречена Зелените господарства. Както казах, третият свят пък е свят на приказките, които се разказват на Горната земя. Този свят е космичен и митичен. В него се подвизават галактики и архетипни същества. Наричат ги Стопаните. Те са: Жената с крилатата риза (Самодивата), Момичето с рибя опашка (Русалката), Старчето с дълга предълга брада (Педя човек-лакът брада) и Юначето с пламтящи очи и дребни крилца под мишци (Змей-горянин). Книгите от поредицата са наистина магични!
Природата, зеленото е изключително важна стихия за поредицата. Не е случайно, че империята от Горната земя се казва Зелените господарства. Името на главната героиня е Мина Сорбус. А това означава – Мина Калинова (от растението – Sorbus aucuparia L. или с други думи – Калина /Офика/). Дървото “калина” е с красиви, червени плодчета. За калината и в българската, и в северноевропейските традиции се носят легенди. Казват, че притежава магическа сили, от една страна да носи и отстоява любовта във всичките и проявления, а от друга страна да дава смелост, израстване и психически сили на всеки, който засее калина или на този, който използва плодовете й като лекарство. Всичките имена на герои са образувани по този начин. Свързани са с лечебните, митичните и магичните свойства на растенията.
Има и цяла одисея по написването на книгата. Родом съм от град Добрич. Като малка пеех в Представителният детски хор на Добрич (тогава град Толбухин). Хорът беше от четирите детски формации, които представяха страната ни извън граница в онези времена (заедно с „Бодра смяна“ и „Детският радиохор“ – двата от София и „Хорът на момчетата“ – Пловдив). Та, с хора ходехме по един летен месец от годината на детския лагер „Ифката“. Сградата на този лагер бе непосредствено до оградата на Двореца в Балчик. Тогава, няколко години подред, Дворецът стоеше оключен, затворен, но мистериозен и обрасъл в зеленина. Влизах в него тайно, точно както влиза и Мина, през дупки в оградата. Разхождах се и мечтаех. А лагерът не беше просто почивка! Неее… Всеки ден имахме репетиции по пеене, солфеж, пиано. Беше страхотна школа. Така се появи и училището за надарени деца „Седем музи“ в книгата.
Години по-късно, с мъжа ми д-р Василис Фламбурарис, се разхождахме в Двореца и видяхме голям розов гущер. Гущерът застана на един камък и тримата дълго се гледахме. След това книгите сами се появиха като по магия…
Поредицата е написана за този, на когото е интересна българската фолклорна митология от българските вълшебни приказки и песни. Тя е за детето, което учи в училище български народни приказки. За детето и тийнейджъра, които искат да прочетат една цяла, голяма, но и съвременна, модерна история, тясно свързана с приказката въобще. Книгите са за всеки малък или голям човек! За всеки, комуто се чете фентъзи, в което случките се завъртат тук при нас – в България. Защото в повечето случаи действието, на книгите от жанра фентъзи, се развива по чужди краища…
~~~~~
б) „Мина, магиите и бялата стъкленица“ възражда българската митология. Да съчетаеш в книга традициите на българските вълшебни приказки и класическата ни детска литература с модерния стил наложен от Джон Толкин, Джоан Роулинг и Филип Пулман е изключително умение…“ – ИК“MBG Books“

в) „Мина и магията за предсказание“ успява да развие и обогати магичната история за Долната и Горната земя. Успехът се дължи на изключителното писателско умение на авторката, познато от „Мина, магиите и бялата стъкленица“. Умение в извайването на интересна история, задъхани приключения и фино използване на българската народна митология. Главни герои са отново трите деца: Мина, Янил и Китан. Тук обаче случките се разпростират дълбоко в пределите на вълшебната империя, наречена Зелените господарства. Там където властват приказното средновековие, вълшебствата, мечовете, магьосниците… и скритото зелено царство Бълга.“ – ИК“MBG Books“

г) „Уникална поредица, която трябва да стои под елхата на всяко дете с мечти и фантазия. Книгите за „Мина“ са изключително добри. Те са пример за размерите на развихрилата се детска фантазия и страховитите посоки, които може да хване всеки момент. Въпросът не опира само до историята, а и до маниера на нейното разказване, който Весела Фламбурари владее приказно добре“ – Ана Хелс, главен редактор в литературното списание „Сборище на трубадури“, блогър.

д)„Мина и нейните приятели се забъркват в чудни приключения… Тук магьосниците и ясновидците-заклинатели съперничат на тези от Хари Потър!“ – Кристин Димитрова, български поет и писател, носител на много международни награди.

е)„Фентъзи-романът на Весела Фламбурари не тръгва с „артилерията“ на съпътстващите го компютърни продукти като комикс, интерактивна игра и т.н. И това не е случайно, а отговаря на авторовата перспектива към приказния свят… Весела Фламбурари носталгично откликва на фолклорно-митологичната българска традиция… Така универсалния модел на фентъзито се изпъстря с български етнически знаци…“ –
Проф. дфн Светлана Стойчева

ж) „Авторката съчетава по прекрасен начин магията, традицията и майсторството на най-добрите образци. Удивен съм от лексиката, която е в унисон с това, което говорят днешните деца и юноши. „Мина“ има бъдеще и го заслужава…“ – Николай Милчев, български поет с номинация за международната награда „Балканика“

з) „Историята е динамична, написана близко до подрастващия разум, и все пак толкова изящна и елегантна, без капчица претенциозност и помпозност, че ще стане любима и на всеки, който се смята за възрастен. Ако не сте се влюбили в „Мина“ досега, ще го направите… Ако има поне едно дете около вас, в което вярвате или поне ви се иска да излезе нещо от него, подарете му тази книга и ще увеличите шанса му да порасне наистина стойностен човек. А защо само деца – и възрастни могат да се влюбят и вдъхновят от „Мина“ и Весела, ако допуснат за секунда идеята за искрено и неискащо нищо в замяна добро.“ – Ана Хелс, главен редактор в литературното списание „Сборище на трубадури“, блогър.

и) „Отбелязвам майсторството на Весела Фламбурари да вдъхва живот на всичко наоколо, като много древен (както праотците вдъхват живот на тотема), но също и толкова детски подход… Обхваща ни една древна магия – природната – в която се потапя и читателят. Трябва да имаш душата и усета на художник, за да предадеш красотата на текста. На художник и на близък до детската душа поет… Акцентирам върху кратките приказки в голямата приказна история. Те са обединено от едно – техният фолклорно-митологичен характер. Те пренасят през времето своя символика и послание. Прочетете тези приказки… Те са изпълнени с много фантазия, предадена през съня и играта, с много мъдрост и хумор.“ – Росица Чернокожева, литературовед в Институт за литература при БАН.

й) „Мисля си, че „Мина, магиите и бялата стъкленица“ на Весела Фламбурари е идеалната книга за децата от 2-3 клас. Забавна, магическа, истински приключенска. Препоръчвам!“ – Жустин Томс, водещ експерт и предприемач в областта на онлайн медиите и маркетинга, писател, блогър, майка на три деца.

к) „Книгите, които мога да препрочитам многократно са книгите за „Мина“ на Весела Фламбурари. Знам, ориентирани са към детско-юношеската аудитория, но всичко в тях е толкова вълшебно и красиво. Смятам, че никой не е написал нещо по-хубаво в детското фентъзи.“ – блогът „Книжен Петър“